Všechny články

Čištění koberců, sedaček a matrací

Všechny koberce bez výjimky potřebují pravidelnou péči. Dle materiálu koberce je však nutné rozlišovat, jakým způsobem se o koberce budeme starat. Přírodní materiály typu juta, kokos, konopí je nutné čistit pouze prostřednictvím suchého čištění, protože pokud by se koberec namočil, došlo by k poškození vláken. Na místě je tedy dávat pozor na případné ušpinění od barevných nápojů či zbytků jídla – velmi špatně se z koberce čistí. Pokud máte koberce z vlny, bavlny, či uměliny (většina) je rovněž vhodné tyto koberce čistit na sucho, ale minimálně jednou za ½ roku je nutné je vyčistit rovněž na mokro.

Klasickým domácím suchým vysáváním odstraníte pouze povrchové usazeniny a to bez ohledu na sací výkon vysavače. Pouze mokrým čištění koberců lze dostat pryč i hloubkové nečistoty, které jsou usazeny na izolační vrstvě koberců. Pokud máte doma alergika či astmatika, je právě mokré čištění koberců jediným způsobem jak mu situaci ulehčit. Důležité je zmínit že koberce jsou nejlepším lapačem prachu v domácnosti, pokud se ale nečistí pravidelně na sucho a rovněž na mokro, ztrácejí rychle svoji absorbční schopnost. Mokré čištění je dobré nechat na profesionálech, abyste se vyhnuli případnému špatnému odsátí vody z koberce atd.

 

Jak probíhá mokré čištění jsme se zeptali pana Zemánka, majitele firmy Čištění koberců Brno. Pro mokré čištění jsou určeny speciální stroje (tzv. extraktory), které jsou vybaveny výkonným čerpadlem, které pod tlakem nastřikuje vodu obohacenou o čisticí směs do vlákna koberce. Tato voda na sebe ve zlomku sekundy naváže velké množství nečistot a mikroorganismů, které není možné za pomoci suchého čištění odstranit. Turbína ve finále vodu smíchanou s nečistotami z vlákna koberce odsaje a koberce velmi výrazně změní vzhled. Účinek mokrého čištění od naší firmy Čištění koberců Brno je znát již po prvním čištění a není tedy nutné koberce čistit vícekrát, abychom je zbytečně nepromáčeli.