3 důvody, proč nekupovat levnou pracovní obuv

Zákoník práce nařizuje, aby pracovníci v rizikovém prostředí nosili patřičný pracovní oděv a obuv. Podle statistik se nejvíce pracovních úrazů týká prstů na rukou nebo na nohou. Zdravý rozum proto napovídá, že pracovní obuv musí poskytovat nekompromisní ochranu doslova na každém kroku. Toho však nemůžeme dosáhnout, pokud se hlavním kritériem výběru stane cena. Levná pracovní obuv je velmi riziková, a to jak pro zaměstnance, tak i pro zaměstnavatele. Proč? To se dozvíte v následujícím textu.

1. Levná pracovní obuv nesplňuje normy

Výrobci, kteří to s pracovní obuví myslí vážně, vytváří boty stavěné přesně na daný typ zátěže. Pokud chceme mít jistotu, že bota skutečně odolá např. propíchnutí či proříznutí, je třeba ji nechat patřičně otestovat. Celý proces výroby takové boty se pak pochopitelně prodraží, ale výsledkem je garance bezpečnosti, o kterou by mělo u pracovních oděvů jít především. Nehledě na fakt, že pokud dojde k úrazu a bude zjištěno, že pracovník měl nevyhovující obuv, budou důsledky takového opomenutí ještě horší.

2. Levná pracovní obuv je zdravotně závadná

Někteří pracovníci mohou v pracovní obuvi trávit až 12 hodin denně. Pokud jsou takové boty z nekvalitních materiálů a navíc tzv. „ušité horkou jehlou“, mohou způsobit nejen různé kožní obtíže, ale i deformaci stavby nohy.

3. Levná pracovní obuv snižuje výkonnost

Představte si, že máte mokro v botách nebo vám mrznou chodidla. Vžijte se do pocitů pracovníka, který si není jistý, zda díky mělkému vzorku neuklouzne na vlhké podlaze. Budete v takové situaci myslet více na práci, nebo na obtíže způsobené špatnou obuví? Odpověď není třeba dlouho hledat. Kvalitní pracovní obuv dává pracovníkům jistotu a možnost plně se věnovat skutečně důležitým věcem.

Jak správně vybírat vhodnou pracovní obuv?

Každý typ pracovní činnosti si žádá specifické vlastnosti obuvi a zvláště pak jsou definovány funkce ochranné. Myslet je třeba i na roční období a v neposlední řadě také na pohodlí při nošení. Pokud vše sečteme, vyjde nám, že pracovní obuv může být i velmi sofistikovaným produktem, který v mnoha ohledech předčí i vysoce hodnocené boty trekingové. Při vlastním výběru pracovních bot musíme vzít v potaz hned několik hledisek. Patří mezi ně např.:

·        Hlavní účel – chránit, hřát či reprezentovat?

·        Roční období – boty na léto, boty proti mrazu, atd.

·        Typ provozu – potravinářský, chemický, elektrotechnický, atd.

·        Předpisy – jakou obuv přikazují předpisy BOZP či zákoník práce pro danou činnost?

·        Pohodlí – má bota výbavu pro odvod potu, gelové polstrování, funkční membrány atd.?

Na které značky pracovní obuvi se lze spolehnout?

Ano, i v této oblasti existuje pojem „značková obuv“, která svou kvalitou, materiály a stavbou předčí ostatní výrobce. Tyto boty v sobě spojují perfektní funkčnost s reprezentativním designem. V pracovní obuvi U-Power a Panda tak budete nejen náležitě chráněni, ale také vám to bude v práci slušet!

Pracovní obuv U-Power

Proč si vybrat pracovní boty U-Power? Jednoduše proto, že tento výrobce patří v oboru ochranných pracovních pomůcek k technologické i designové špičce. V jeho portfoliu najdeme snad všechny myslitelné varianty pracovní obuvi včetně polobotek, sandálů i bot vysokých či kotníkových. U-Power u svých produktů garantuje otěruvzdornost, prodyšnost a odolnost vůči teplu, a to až do extrémních 300 °C (u vybraných modelů). Ani v otázce materiálů nedělá
U-Power žádné kompromisy – podešve z PU, PUR nebo nitrilu, zatímco svršky jsou vyráběny z hovězinového měkčeného nubuku či z hydrofobní usně. K dalším rysům této nadmíru spolehlivé pracovní výbavy patří také protiskluzové provedení podrážky, bezpečnostní tužinky ve špičkách či ochrana proti propíchnutí díky odolné nekovové stélce.

Pracovní obuv Panda

Oficiální web této italské společnosti uvádí, že pracovní obuv Panda si klade za cíl zajistit svým uživatelům nejvyšší možné pohodlí během všech pracovních aktivit – při zachování maximální bezpečnosti a spolehlivosti. A nejsou to jen plané sliby. Při výrobě pracovních bot Panda se užívá pouze těch nejlepších surovin – např. pravé přírodní kůže. Kvality výsledných produktů je dosahováno výrobou přímo v Itálii (tzn. žádné čínské „rychlokvašky“), kde je možné zajistit důslednou kontrolu výrobních postupů a standardů. V katalogu produktů společnosti Panda si vybere každý, kdo potřebuje boty odolné mrazu, vodě, teplu či proříznutí. K dispozici jsou i bezpečnostní boty s ocelovou tužinkou, které vyhovují EN 345. Specialitou bot Panda je přítomnost reflexních prvků, díky nimž se zvyšuje pasivní bezpečnost pracovníků např. za šera atd.